وَمَا خَلَقْنَا السَّمَاءَ وَالْأَرْضَ وَمَا بَیْنَهُمَا بَاطِلًا
فیزیک دانشگاه شیراز
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 

كنفرانس سالانه فیزیك ایران، یك تا 4 شهریورماه امسال با حضور اساتید، دانشجویان تحصیلات تكمیلی ، پژوهشگران و متخصصان فیزیك و مهندسی از دانشگاه ها ، مراكز پژوهشی و صنایع سراسر كشور در دانشگاه شیراز برگزار شد.

مراسم افتتاحیه این كنفرانس علمی در تالار حكمت واقع در پردیس ارم دانشگاه شیراز ترتیب یافت.


‌رئیس دانشگاه شیرازدر آیین گشایش كنفرانس سالانه فیزیك ایران در دانشگاه شیراز با اشاره به گرایش و توجه كنونی جامعه به مقوله فناوری گفت:هر از گاهی تب برخی موضوع ها در ایران فراگیر می شود و امروز تب فناوری گرفته ایم؛ درست است كه تبدیل دانش به فناوری از نیازهای اساسی كشور است اما این موضوع نباید باعث شود كه نسبت به علوم پایه بی تفاوت باشیم.

دكترمجید ارشاد ادامه داد: علوم پایه منشا اصلی علوم كاربردی هستند و از این رو، نیاز است كه انسان های عاشق، كوشا و پرتلاش در زمینه علوم پایه فعالیت كنند و به نظریه پردازی بپردازند.
وی خاطر نشان كرد : گاه به خاطر اجبار خانواده ها، گاه به خاطر فضای اجتماعی و یا جاذبه های مالی انتخاب رشته صورت می گیرد،اما باید برای این وضعیت فكری كرد تا به علوم پایه در كشور توجه بیشتری صورت گیرد.

دكتر ارشاد گفت: باید توجه داشت پیشبرد علوم پایه نیازمند حضور انسان های قوی از نظر بنیه علمی است اما در بحث فناوری، افراد با بنیه علمی متوسط نیز قادر به فعالیت هستند.

رئیس دانشگاه شیراز با بیان این كه برگزاری كنفرانس ها به تقویت شورونشاط دانشجویان منجر می شود گفت: ما به جامعه ای شاد نیازمندیم چرا كه جامعه غمگین نمی تواند منشا خلاقیت و نوآوری باشد.

وی افزود: متاسفانه شاهد هستیم كه در جامعه ما، انتشار غم صورت می گیرد.

دكتر ارشاد اظهار كرد: برخورداری از جامعه شاد، نخستین مولفه ای است كه ما در دست یافتن به توسعه به آن نیازمند هستیم و از این رو، باید محیط شاد و با نشاط در جامعه ایجاد شود.

رئیس دانشگاه شیراز گفت: افرادی كه در گذشته مسئولیت هایی برعهده داشته اند و مسبب دوران تاریكی برای كشور بودند، امروز باید پاسخگو باشند.

دكترارشاد افزود: این افراد به جای پاسخگویی درباره این عملكرد سیاه خود، هنوز دنبال فعالیت هایی هستند كه ملت را به بیراهه بكشانند.

رئیس دانشگاه شیراز با انتقاد از آنچه گسترش بی رویه و بدون استاندارد دانشگاه ها در دولت قبل خواند گفت: نتیجه این وضعیت، سلب اعتماد مردم و دانشجویان بوده است چرا كه دانشجویان در دانشگاه ها حضور یافتند اما خدمات علمی و آموزشی شایسته و استانداردی به آنها ارائه نشد.

وی افزود: پیشرفت كشور زمانی به دست می آید كه به سرمایه های انسانی بها داده شود و به آنها دروغ نگوییم همچنانكه دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی در دولت قبل به شكل بی رویه توسعه یافتند و خدمات علمی شایسته ای ارائه ندادند.

دكتر ارشاد ادامه داد: كار فرهنگی با شعار انجام نمی شود بلكه باید عملیاتی باشد و دانشگاه شیراز، نقش بی بدیلی در این حوزه و نیز توسعه علمی و سیاسی كشور داشته است.

رئیس دانشگاه شیراز در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: دانشگاه شیراز و به ویژه بخش فیزیك آن آمادگی دارد كه با صنعت كشورمان همكاری داشته باشد و هم اكنون نیز با بسیاری از دستگاه های اجرایی مانند صنعت نفت و دفاعی همكاری دارد.

وی گفت: بخش فیزیك دانشگاه شیراز یكی از بخش های مهم دانشگاه های كشور محسوب می شود و اساتید برجسته و دانشجویان تحصیلات تكمیلی در این بخش در حال فعالیت هستند، بنابراین این آمادگی از طرف بخش فیزیك دانشگاه شیراز برای پژوهش در زمینه های موردنیاز صنعت وجود دارد.

وی افزود: هم اكنون اساتید بخش فیزیك دانشگاه شیراز به صورت فردی با صنعت در ارتباط هستند اما تفاهم نامه ای بین صنعت و بخش فیزیك دانشگاه بسته نشده است و ما از صنایع می خواهیم برای سازمان دهی هرچه بیشتر این امور، با دانشگاه تعامل داشته باشند.

رئیس دانشگاه شیراز ادامه داد: همكاری های بین دانشگاه و صنعت باید بیشتر شود و این مستلزم فرهنگ سازی و شكیبایی هرچه بیشتر صنعت كاران ما است چراكه بازده در پژوهش های علمی زمان بر اما همراه با تولید فناوری خواهد بود.

دكترارشاد بیان كرد: فیزیك علمی است كه در تمام زوایای زندگی بشر دخیل است و می تواند مرزهای دانش و فنّاوری را گسترش دهد و دانشگاه شیراز در تولید دانش و گسترش فنّاوری گام های مهمی برداشته و برای مثال در حوزه لیزر و صنایع الكترونیك قراردادهای خوبی داریم كه نیاز است گسترش یابد.

وی اضافه كرد: توافق های بین المللی اخیر به دانشگاه ها این امكان را برای جذب فناوری های نو ایجاد كرده است و این یك نیاز جدی محسوب می شود كه كشورها باید با جهان پیرامون خود تعامل داشته باشند و این كاركرد در دانشگاه ها به صورت تعاملات علمی دیده می شود.

دكتر ارشاد در پایان با اشاره به تعامل دانشگاه شیراز با دانشگاه های جهان تصریح كرد: با دانشگاه های آلمان و انگلستان تفاهم نامه های خوبی منعقد كرده ایم كه بتوانیم در اموری مانند نفت، صنایع نظامی، ترافیك شهری، آب و خشك سالی از تجربه های علمی آن ها استفاده كنیم.

دبیر كمیته علمی این كنفرانس ملی هم اظهار داشت:هیئت داوران از میان 921 مقاله دریافتی، 87 مقاله را برای ارائه شفاهی و 607 مقاله را برای ارائه به صورت پوستر در مدت چهار روز برگزاری این كنفرانس پذیرفته است.

دكتراصغر عسگری افزود: فیزیك هسته ای، نانوفیزیك و نانو فناوری، فیزیك ماده چگال تجربی و نظری، اپتیك، فوتونیك و لیزر، اختر فیزیك، كیهان شناسی و نجوم، ذرات بنیادی و كاربردهای متنوع فیزیك در صنایع نوین از محورهای اصلی كنفرانس سالانه فیزیك در شیراز هستند.


دكتر محمود مرادی ،رئیس دانشكده علوم دانشگاه شیراز و دبیر اجرایی كنفرانس گفت : فیزیك هسته ای؛ نانوفیزیك و نانو فناوری؛ فیزیك ماده چگال تجربی و نظری؛ اپتیك،فوتونیك و لیزر؛اختر فیزیك،كیهان شناسی و نجوم؛ذرات بنیادی؛ و كاربردهای متنوع فیزیك در صنایع نوین؛ محور های اصلی كنفرانس می باشد.

وی افزود : در این كنفرانس از دانشمندان مطرح ایران و ایرانیان مقیم كشور حضور می یابند و تازه های علم فیزیك را برای شركت كنندگان ارائه می كنند.

دكتر مرادی خاطر نشان كرد: كارگاه معرفی رویكردها و حمایت های مراكز رشد، كارگاه جستجو و ثبت patent، نشست بانوان فیزیكدان كشور، كارگاه تكنیك خلاء و كاربردهای آن ، كارگاه نحوه ساخت و آنالیز سلول های خورشیدی نسل جدید ، میزگرد كسب و كار و رصد شبانه در رصدخانه ابوریحان دانشگاه شیراز، همزمان با كنفرانس فیزیك اجرا می گردد.


دكتر شاهین روحانی ، رئیس انجمن فیزیك ایران هم درآیین گشایش كنفرانس سالانه فیزیك ایران در دانشگاه شیراز گفت: امروز شاهد هستیم كه برخی اعضای هیئت های علمی دانشگاه ها زحمت زیادی متقبل می شوند و به عنوان نمونه، دو مقاله علمی با كیفیت تولید می كنند اما هیئت ممیزه دانشگاه ها در مقایسه با استادانی كه تعداد زیادی مقاله با كیفیت پایین منتشر می كنند، به كمیت اهمیت می دهد و نه كیفیت.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف اظهار كرد: در چنین شرایطی، این عضو هیئت علمی دانشگاه با تعداد مقاله زیاد و كیفیت پایین به سطح دانشیار ارتقا می یابد.

دكترروحانی گفت: این وضعیت، افرادی را كه به دنبال كار علمی با كیفیت در دانشگاه ها هستند مایوس می كند و آنها را به فعالیت های علمی با كیفیت پایین سوق می دهد.

وی پایین بودن میزان ارجاع به مقاله های تولید شده توسط محققان ایرانی را ناشی از نادیده گرفتن كیفیت مقاله دانست وافزود: بر روی موضوع های علمی مطلوب به شكل شایسته ای كار نمی كنیم و این وضعیت نه تنها در رشته فیزیك، بلكه در همه رشته های علمی حاكم است.

رئیس انجمن فیزیك ایران با بیان این كه سرقت علمی، محققان را مایوس می كند گفت: باید به مقوله صداقت علمی و جنبه منفی اش یعنی سرقت علمی بیشتر توجه كرد تا كسانی با تلاش كمتر و بهره گیری از تحقیقات سایرین به دنبال ارتقا نباشند.


گفتنی است بیش از نیم قرن از تاسیس بخش فیزیك دانشگاه شیراز می گذرد و و این بخش اولین بخشی بوده كه دوره دكتری فیزیك را به همراه دانشگاه صنعتی شریف در كشور شروع كرده است.

هم اكنون 22 عضو هیئت علمی، 150 دانشجوی كارشناسی، 100 دانشجوی كارشناسی ارشد و 60 دانشجوی دكتری در بخش فیزیك دانشگاه شیراز حضور دارند و از نظر علمی ، این بخش در جایگاه بالای قرار دارد.


منبع: http://khabar.shirazu.ac.ir/News/show.aspx?ID=15836

نوع مطلب : اخبار فیزیک، دانشگاه شیراز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 7 مهر 1398 08:38 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesoffer.com/">best canadian mail order pharmacies</a>
http://canadianpharmaciesoffer.com/
<a href=http://canadianpharmaciesoffer.com/>top rated online canadian pharmacies</a>
چهارشنبه 3 مهر 1398 05:21 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesunlimited.com/">online pharmacy canada</a>
http://canadianpharmaciesunlimited.com/
<a href=http://canadianpharmaciesunlimited.com/>no prior prescription required pharmacy</a>
سه شنبه 2 مهر 1398 01:25 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesrxbest.com/">online pharmacies canada</a>
http://canadianpharmaciesrxbest.com/
<a href=http://canadianpharmaciesrxbest.com/>canadian pharcharmy online</a>
سه شنبه 2 مهر 1398 08:53 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesrxbest.com/">canadian online pharmacy</a>
http://canadianpharmaciesrxbest.com/
<a href=http://canadianpharmaciesrxbest.com/>canadian mail order pharmacies to usa</a>
سه شنبه 2 مهر 1398 12:15 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">legitimate canadian pharmacies</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>online pharmacy</a>
دوشنبه 1 مهر 1398 07:48 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">approved canadian pharmacies online</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>canada pharmacies online prescriptions</a>
دوشنبه 1 مهر 1398 11:02 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesoffer.com/">reputable mexican pharmacies online</a>
http://canadianpharmaciesoffer.com/
<a href=http://canadianpharmaciesoffer.com/>mexican pharmacies shipping to usa</a>
یکشنبه 31 شهریور 1398 09:50 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesnorth.com/">rx online no prior prescription</a>
http://canadianpharmaciesnorth.com/
<a href=http://canadianpharmaciesnorth.com/>no 1 canadian pharcharmy online</a>
یکشنبه 31 شهریور 1398 05:20 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesnorth.com/">canadian online pharmacy</a>
http://canadianpharmaciesnorth.com/
<a href=http://canadianpharmaciesnorth.com/>canadian pharmacy</a>
شنبه 2 شهریور 1398 01:42 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyoffer.com/">best online pharmacies canada</a>
http://canadianonlinepharmacyoffer.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyoffer.com/>prescription drugs online without</a>
پنجشنبه 31 مرداد 1398 02:58 ب.ظ
<a href="http://canadianhealthypharmacyrx.com/">safe canadian online pharmacies</a>
http://canadianhealthypharmacyrx.com/
<a href=http://canadianhealthypharmacyrx.com/>canadian pharmacy online</a>
چهارشنبه 30 مرداد 1398 06:24 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmacypreshd.com/">canadian pharmacy</a>
http://canadianpharmacypreshd.com/
<a href=http://canadianpharmacypreshd.com/>canadian pharmary without prescription</a>
سه شنبه 29 مرداد 1398 08:18 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyph.com/">best online pharmacies in canada</a>
http://canadianonlinepharmacyph.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyph.com/>online pharmacy</a>
یکشنبه 27 مرداد 1398 02:57 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesshippingbsl.com/">best canadian mail order pharmacies</a>
http://canadianpharmaciesshippingbsl.com/
<a href=http://canadianpharmaciesshippingbsl.com/>reputable mexican pharmacies online</a>
شنبه 26 مرداد 1398 03:20 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesoffer.com/">approved canadian online pharmacies</a>
http://canadianpharmaciesoffer.com/
[url=http://canadianpharmaciesoffer.com/]online pharmacy canada[/url]
جمعه 25 مرداد 1398 05:41 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmacieslink.com/">buy prescription drugs without doctor</a>
http://canadianpharmacieslink.com/
<a href=http://canadianpharmacieslink.com/>canadian online pharmacies</a>
پنجشنبه 24 مرداد 1398 09:00 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesgen.com/">legitimate canadian pharmacies</a>
http://canadianpharmaciesgen.com/
<a href=http://canadianpharmaciesgen.com/>canadian online pharmacy</a>
جمعه 18 مرداد 1398 08:23 ق.ظ
<a href="http://canadiantrustmedpharmacy.com/">prescription without a doctor's prescription</a>
http://canadiantrustmedpharmacy.com/
<a href=http://canadiantrustmedpharmacy.com/>canadian pharcharmy online</a>
جمعه 18 مرداد 1398 12:05 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmacypreshd.com/">online pharmacy canada</a>
http://canadianpharmacypreshd.com/
[url=http://canadianpharmacypreshd.com/]legitimate canadian mail order pharmacies[/url]
پنجشنبه 17 مرداد 1398 04:10 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmacybestmeds.com/">approved canadian online pharmacies</a>
http://canadianpharmacybestmeds.com/
<a href=http://canadianpharmacybestmeds.com/>canada drugs no prescription needed</a>
چهارشنبه 16 مرداد 1398 11:38 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacymrx.com/">canadian pharmacies shipping to usa</a>
http://canadianonlinepharmacymrx.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacymrx.com/>best online pharmacies canada</a>
چهارشنبه 16 مرداد 1398 03:46 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyelite.com/">pharmacy without dr prescriptions</a>
http://canadianonlinepharmacyelite.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyelite.com/>best online international pharmacies</a>
چهارشنبه 16 مرداد 1398 12:07 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesshippingbsl.com/">canadian pharmacies online</a>
http://canadianpharmaciesshippingbsl.com/
<a href=http://canadianpharmaciesshippingbsl.com/>online pharmacy with no prescription</a>
سه شنبه 15 مرداد 1398 03:00 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesoffer.com/">online drugstore</a>
http://canadianpharmaciesoffer.com/
<a href=http://canadianpharmaciesoffer.com/>prescriptions from canada without</a>
دوشنبه 14 مرداد 1398 06:53 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesnorth.com/">mail order prescriptions from canada</a>
http://canadianpharmaciesnorth.com/
<a href=http://canadianpharmaciesnorth.com/>best online international pharmacies</a>
دوشنبه 14 مرداد 1398 11:26 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmacieslink.com/">online pharmacy canada</a>
http://canadianpharmacieslink.com/
<a href=http://canadianpharmacieslink.com/>canadian online pharmacy</a>
دوشنبه 14 مرداد 1398 03:50 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesgen.com/">best online international pharmacies</a>
http://canadianpharmaciesgen.com/
<a href=http://canadianpharmaciesgen.com/>canadian pharmary without prescription</a>
یکشنبه 13 مرداد 1398 08:09 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacywest.com/">online pharmacy</a>
http://canadianonlinepharmacywest.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacywest.com/>most reliable canadian pharmacies</a>
یکشنبه 13 مرداد 1398 05:05 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyoffer.com/">prescription drugs without prior prescription</a>
http://canadianonlinepharmacyoffer.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyoffer.com/>legitimate canadian pharmacies</a>
شنبه 12 مرداد 1398 09:37 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyneo.com/">online pharmacies</a>
http://canadianonlinepharmacyneo.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyneo.com/>safe online pharmacies in canada</a>
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : اسماعیل مخلصی
نظرسنجی
دوست دارید در کدام زمینه فیزیک فعالیت کنید؟
دوست دارید در کدام زمینه فیزیک فعالیت کنید؟
دوست دارید در کدام زمینه فیزیک فعالیت کنید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو