تبلیغات
فیزیک دانشگاه شیراز - لیزر گازی
 
وَمَا خَلَقْنَا السَّمَاءَ وَالْأَرْضَ وَمَا بَیْنَهُمَا بَاطِلًا
فیزیک دانشگاه شیراز
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
دوشنبه 18 آذر 1392 :: نویسنده : اسماعیل مخلصی
لیزر گازی
 لیزری است که درآن جریان الکتریکی، برای تولید نور، در یک گاز تخلیه می‌شود. علی جوان مخترع ایرانی این نوع لیزر نخستین بار با کمک گاز هلیم و نئون موفق به ساخت این دستگاه شد.

تئوری ساخت لیزر CO۲

 اجزای سازنده لیزر CO۲ با جریان گاز

-تیوپ لیزر -آینه‌های لیزر -منبع گاز CO۲ و N۲ و He -پمپ خلا -منبع ولتاژ بالا -آند و کاتد -سیستم خنک کننده -پیچ‌ها و پایه‌های تنظیم

در ادامه به بررسی هر یک از اجزای لیزر به طور مجزا می پردازیم و با ارائه آمار و ارقام و روش‌های پیشنهادی، تئوری کاملی از ساخت لیزر CO۲ با جریان گاز ارائه خواهیم داد.

سامانه خلا و گازهای لیزر:

همان طور که در طرح ساخت بیان شد، از سیستم جریان گاز با تخلیه الکتریکی ولتاژ بالا استفاده می‌شود. در ادامه نکات مهمی در مورد راه اندازی سیستم خلا و جریان گاز بیان می‌شود

- تمام هوای داخل لوله باید تخلیه شود . تخلیه باید تقریبا به طور کامل انجام شود چرا که وجود هوای پس ماند در لوله باعث ضعیف شدن پرتوی خروجی یا عدم خروجی لیزر می شود. - هر گونه آلودگی را از روی تیوپ لیزر پاک کنید چرا که ممکن است باعث اختلال در پرتوی خروجی شود . توجه شود که برخی از مواد خلا مانند گریش و مواد پوشاننده درزها مشکلی ایجاد نمی کند. - فشار گاز لیزر را به صورت تکی یا مخلوط، چه در ابتدای کار و چه به هنگام عمل لیزر کنترل کنید .

درصد ترکیب گازها در لیزر co۲ به صورت زیر است:

گاز ها

حجم (لیتر)

فشار (بار) دی اکسید کربن ۱۶٪ تا ۴٪


۷۹۳۰ – ۲۸۰


۱۶۷ - ۲۴۰۰ نیتروژن ۲۰٪ تا ۱۰٪


۵۶۶۴ – ۲۰۰


۲۱۲۴ - ۷۵ هلیوم به میزان تعادل


۱۴۶ - ۲۱۰۰

با توجه به نقشه ساخت لیزر به صورت زیر عمل می کنیم . ابتدا ورودی گاز لیزر را می بندیم و سپس از طرف دیگر توسط پمپ تخلیه کاواک را به طور کامل تخلیه می کنیم . منبع گاز را با توجه با جدول بالا پر میکنیم و سپس آن را به ورودی کاواک متصل می کنیم . سپس شیر ورودی را باز کرده تا مخلوط گاز وارد کاواک شود به منظور برقرار کردن جریان گاز در طول کاواک باید خروجی لیزر را به پمپ خلا متصل کنیم تا با مکشی که ایجاد می‌کند، گاز در طول لوله جریان یابد . راه دیگر برای ایجاد جریان گاز این است که خروجی کاواک را به یک مخزن خالی گاز با فشار کمتر از مخزن ورودی متصل کنیم . توجه شود که باید مسیر جریان گاز در طول لوله از آند به کاتد باشد تا تخلیه الکتریکی هم مسیر با عبور جریان انجام شود . لوله‌هایی که مخزن گاز و پمپ خلا را به لیزر متصل می کنند باید انعطاف پذیر باشند . محل اتصال لوله‌ها به لیزر باید کاملا عایق بندی شود تا هیچ گونه نشت به بیرون نداشته باشد و باعث افت فشار نشود .

تیوپ لیزر

مهم‌ترین قسمت لیزر co۲ تیوب آن می‌باشد . تیوپ‌های لیزر را معمولاً از جنس لوله تخلیه پلاسما یا از جنس شیشه می سازند . اما کاواک‌های شیشه‌ای متداول تر هستند زیرا دسترسی و ساخت آنها آسان تر است . بهترین شیشه به منظور ساخت کاواک لیزر،شیشه پریکس نسوز است که در مقابل تغییر دما مقاومت بالایی دارد . چرا که سامانه لیزر با تولید گرمای زیادی همراه است. با توجه به طرح ساخت، طول تیوپ لیزر را ۴۵ سانتی متر و قطر مقطع آن را ۲٫۵ سانتی متر در نظر می گیریم . جهت اتصال لوله‌های ورودی و خروجی گاز، دو سوراخ در قسمت‌های ابتدا و انتهای تیوپ لیزر تعبیه می کنیم یا اینکه تیوپ را به هنگام ساخت به گونه‌ای می سازیم که قابلیت اتصال دو لوله به ابتدا و انتهای آن وجود داشته باشد. تیوپ لیزر ابتدا در یک لوله شیشه‌ای بزرگ‌تر که همان لوله سیستم خنک کننده است قرار می گیرد و سپس بر رویه پایه‌های نگه دارنه لیزر محکم می‌شود.

سامانه خنک کننده

از آنجا که عمل لیز گرمای زیادی ایجاد می‌کند و توان لیزر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد پس باید در اندیشه راهی برای خنک کردن تیوپ لیزر و آینه‌ها باشیم. یک روش خنک کردن سیستم استفاده از جریان گاز می‌باشد . و روش دیگر استفاده از سیستم خنک کنندهٔ گردش آب می‌باشد . به این منظور باید کاواک را در یک لوله شیشه‌ای بزرگ قرار دهیم . طرز کار به گونه‌ای است که تیوپ لیزر در وسط لوله بزرگ‌تر قرار دارد و آب از اطراف آن جریان می یابد و آن را خنک می کند. جهت اجاد جریان آب در سیستم خنک کننده باید دو سوراخ در لوله شیشه‌ای بزرگ به منظور اتصال لوله‌های ورودی و خروجی آب تعبیه کنیم . و با اتصال آن از طریق لوله‌ها به یک پمپ، آب را از یک مخزن درون لوله شیشه‌ای به جریان بیندازیم . جهت پمپ آب می‌توان از پمپ آکواریوم یا پمپ کولرهای آبی استفاده کرد که آب را از یک منبع به داخل سامانه خنک کننده جریان می‌دهند. در بستن لوله‌های آب و سیستم خنک کننده به هم تلاش شود تا هیچ گونه نشت آب به بیرون وجود نداشته باشد. طبق طرح طول لوله شیشه‌ای سیستم خنک کننده ۳۰ سانتی متر و قطر آن ۵ سانتی متر می‌باشد .


آینه‌ها و نصب آنها در لیزر

همان طور که در قسمت تشدید کننده‌های نوری بیان شد برای افزایش توان لیزر و موازی کردن مسیر بازتاب پرتوها در کاواک از آینه‌هایی با درصد بازتابش بالا استفاده می‌شد تا فوتونها بتوانند بین دو آینه بازتاب کننده برای جلوگیری از تلفات به دلیل جلوگیری از پراش در لبه‌های آینه‌ها از سامانه‌ای استفاده می‌شود که در آن یکآینه تخت با درصد بازتابش تقریباً ۱۰۰٪ و یک آینه کاو با درصد بازتابش تقریباً ۹۰٪در دو طرف کاواک تعبیه شده باشد. با توجه به در صد بازتابش آینه کاو با بازتابش ۹۰٪ می‌باشد. از آنجا که خروجی لیزرهای co۲ در محدوده ۱۰٫۶ میکرون است از قطعات اپتیکی مثل شیشه و یا کوارتز جهت ساختن آینه‌های لیزر نمی‌توان استفاده کرد .چون این مواد در محدوده ۱۰٫۶ جذب زیادی دارند بنابراین خروجی لیزر را به شدت کاهش می‌دهند و در اثر گرمای زیادی که در اثر فرآیند جذب در آنها ایجاد می‌شود ممکن است بشکنند یا ذوب شوند. بنابراین برای ساختن آینه‌های لیزر از موادی مانند ژرمانیم، گالیم، آرسناید، سولفید روی، طلا و هالوژن‌ها می‌توان استفاده کرد. در میان این آینه‌ها هالوژنها کمترین جذب را دارند ولی جذب رطوبت و نرم بودن آنها مشکلاتی را فراهم می کند. آینه‌های فلزی با درصد بازتاب ۱۰۰٪ نیز می‌توانند برای استفاده در این طول موج‌ها مورد استفاده قرار گیرند. ما در ساخت لیزر co۲ با جریان گاز از آینه ژرمانیوم و طلا استفاده می کنیم. به این صورت که آینه تخت را از جنس آینه ژرمانیوم و آینه کاو را از جنس آینه طلا انتخاب می کنیم.

تقریباً بیشترین هزینه در ساخت لیزر co۲ مربوط به تهیه آینه‌هاست. نیاز به یادآوری است که آینه کاو طلا که مورد استفاده قرار می گیرد دارای شعاع خمیدگی cm ۱۲۰ باید باشد در ضمن خروجی لیزر هم از همین آینه‌هاست. نکته دیگری که باید هنگام تهیه آینه‌ها در نظر گرفت این است که آینه‌ها باید از طرف جلوی آینه پوشش داده شده باشند یعنی پوشش طلا یا ژرمانیوم باید بر روی آینه باشد نه پشت آن. در صورتی که در تهیه آینه طلا با مشکل روبرو شدیم می‌توانیم از آینه آلومینیوم نیز استفاده کرد. گاهی اوقات نیز در ساخت آینه‌ها سطح آینه را با استفاده از چند ماده گوناگون با درصد بازتابش بالا در طول موج‌های متفاوت استفاده می‌شود. ولی ضخامت پوش هر ماده بر روی سطح آینه برابر با نصف طول موج نوری است که آینه برای آن طراحی شده است. در انتخاب آینه کاو باید توجه کرد که شعاع خمیدگی آن باید بزرگ‌تر از طول کاواک لیزر باشد. در ادامه جدولی از آینه‌ها و اطلاعات مربوط به آن ارائه شده است.

نصب آینه‌ها و پیچ‌های تنظیم

نصب آینه‌ها به صورت ثابت ولی حرکت در دو انتهای کاواک ممکن است مشکلاتی از قبیل عدم موازی بودن پرتوها و یا ضعیف شدن توان خروجی لیزر برای ما ایجاد کند. بنابر این بهترین کار این است که آینه‌ها را بر روی پایه‌های متحرک با پیچ تنظیم نصب کنیم تا بتوانیم آن را به آسانی حرکت داده و تنظیم کنیم. از آنجا که تهیه یک تنظیم کننده ایده آل که با سیستم خلا کاواک لیزر سازگار باشد، بسیار هزینه بر است پس یک راهکار پیشنهادی ارائه می کنیم. مطابق شکل ارائه شده با دوقطعه فلز در ابتدا، نگهدارنده‌ای برای آینه‌ها می سازیم و برای تعبیه پیچ‌های تنظیم دو سوراخ در آنها ایجاد می کنیم .برای اتصال آینه‌ها به کاواک خلا، به ورقه‌ای از جنس آلومینیوم انعطاف پذیر نیاز داریم . فویل آلومینیوم را به صورت زیگ زاگ مطابق شکل به صورت استوانه‌ای که قطر سطح مقطع آن برابر با قطر کاواک است شکل می دهیم و لبه‌های آن را توسط چسب قابل انعطافی مانند چسب آکواریوم به هم می چسبانیم . سپس یک انتهای استوانه انعطاف پذیر ساختگی خود را به آینه می چسبانیم و طرف دیگر آن را به کاواک لیزر . با قرار دادن پیچ‌های تنظیم مطابق شکل پس از چک کردن عدم نشت گاز به بیرون با روشن کردن لیزر، آینه‌ها را تنظیم می کنیم . نیاز به یادآوری است که این سامانه باید برای هر دو آینه تخت و کاو به کار رود.

تنظیم پرتوی خروجی

جهت استفاده از پرتوی لیزر باید بتوانیم آن را در جهات گوناگون هدایت کنیم. قبل از هر چیزی باید از موازی بودن پرتوهای خروجی اطمینان حاصل کنیم. برای این منظور کاغذی را از وسط سوراخ کرده به گونه‌ای در جلوی کاواک لیزر قرار می دهیم که محور مرکزی گذرنده از کاواک هم راستا با سوراخ باشد. سپس با دستکاری پیچ‌های تنظیم آینه‌ها پرتوی خروجی از لیزر را به گونه‌ای تنظیم می کنیم تا از مرکز سوراخ عبور کند. اکنون ما یک دسته پرتوی راست داریم. از قبل نیاز به یادآوری است که به دلیل نوع آینه‌های استفاده شده و سامانه بازتابش رفت و برگشت فوتون بین دو آینه پرتوی خروجی یک پرتوی موازی است. اکنون می خواهیم پرتو را با قطرهای متفاوت بر روی نقطه مورد نظر متمرکز کنیم. جهت این کار می‌توان از سیستم عدسی‌های مرکب استفاده کرد . چند نمونه از سامانه‌های عدسی مرکب به منظور هدایت پرتو در شکل نشان داده شده که باتوجه به آنها می‌توانیم با استفاده از عدسی‌های گوناگون با فاصله کانونی‌ها وشعاع‌های خمیدگی گوناگون پرتوی خروجی را به گونه‌ای که تمایل داریم هدایت کنیم.

نکتهٔ دیگر در تنظیم پرتوی خروجی استفاده از پهن کننده پرتو است . پهن کننده‌ها شعاع پرتوهای نوری را افزایش داده و ما می‌توانیم با عبور دسته پرتوی گسترده تر از عدسی، سطح کانونی کوچک تری بدست آوریم و پرتو را بیشتر متمرکز کنیم .

راه دیگری که در انتقال پرتوها سودمند است استفاده از تارهای نوری موج بر است که می‌توانند با قابلیت انعطاف پذیری خود، پرتو را به نقاط گوناگون انتقال دهند. اصولاً این تارهای نوری دارای قطرهای کوچک، از جنس شیشه یا کوارتز هستند و دارای یک هسته مرکزی با ضریب شکست بزرگ‌تر از محیط اطراف خود می‌باشند.پرتو نور قادر به حرکت در داخل هسته مرکزی به صورت زیگ زاگ به سبب بازتاب کلی از فصل مشترک هسته مرکزی با دیواره می‌باشد. متاسفانه این روش برای طول موج‌های تا ۱٫۶ میکرون به کار می‌رود . چون میزان جذب برای طول موج‌های بزرگ‌تر زیاد است، از این روش برای انتقال پرتو در لیزر co۲ نمی‌توان استفاده کرد .


ولتاژها

همان طور که قبلا نیز بیان شد، دمش در لیزرهای گازی از نوع تخلیه الکتریکی است که توسط ولتاژهای بالا انجام می‌شود.از آنجا که دمش در لیزرهای co۲ طی دو مرحله انجام می‌شود، بنابر این ابتدا باید توسط تخلیه الکتریکی ولتاژ بالا اتم‌های نیتروژن را تحریک کنیم تا به حالت برانگیخته برسند و با انتقال انرژی خود به مولکول‌های co۲ عمل لیز آغاز شود. نخستین حالت تحریکی ازت تقریباً در ۰٫۳ الکترون ولت است . بنا بر تجربه برای شروع عمل لیز به ۲ الکترون ولت انرژی نیاز دارد . نیاز به یادآوری است که لیزرهای co۲ با جریان DC یا جریان متناوب AC با فرکانس خیلی پایین کار می کند. البته جریان‌های AC در لیزر هایی استفاده می‌شود که به صورت ضربانی دمش می‌شوند و خروجی ناپیوسته دارند . در مورد لیزرهای co۲ ولتاژی را برابر با ۱۰ تا ۱۵ کیلو ولت DC به ازای هر متر تخلیه الکتریکی استفاده می کنیم . که حدود جریان الکتریکی بین ۱۰ تا ۱۵ میلی آمپر است . برای ایجاد جریان DC می‌توانیم از یکسو کننده‌های جریان AC استفاده کنیم تا به ولتاژ آغازین ۱۰ کیلو ولت برسیم . در لیزرهای co۲ نیاز نداریم که از سیستم‌های ولتاژ بالا با قابلیت تنظیم استفاده کنیم . اما استفاده کردن از چنین سیستمی که قابلیت تنظیم ولتاژ خروجی را داشته باشد برای تنظیم قدرت خروجی لیزر مناسب است؛ چرا که هر چه ولتاژ بالاتری به کار ببریم، عمل لیز با قدرت بیشتری انجام می‌شود. ولتاژ بالای اعمال شده به دو سر تیوپ لیزر اعمال می‌شود، یک میدان یکنواخت در سر تا سر لوله ایجاد می‌کند و الکترونها در این میدان شتاب می گیرند و با برخورد به دیگر اتم‌ها آنها را تحریک می کنند. گاهی اوقات قبل از عمل تخلیه، گاز را کمی یونیزه  می کنند . این عمل به کمک یک پالس ولتاژ بالا که به یکی از الکترودها اعمال می‌شود یا به کمک یک سیم کوتاه که به دور لوله پیچیده شده، انجام می گیرد. در این روش هم الکترون‌ها و هم یون‌ها و هم مولکول‌های خنثی در محیط وجود دارند. الکترونهای آزاد توسط میدان الکتریکی شتاب گرفته و به سمت آند حرکت می کنند. نکته‌ای که به هنگام تنظیم ولتاژ مناسب در نظر می گیریم این است که ولتاژ اعمال شده را از مرز ۱۵ کیلو ولت آغاز میکنیم . ولتاژ را اندک اندک افزایش می دهیم تا یک باریکه نوری موازی و درخشان در مرکز کاواک لیزر مشاهده شود. در چنین حالتی ولتاژ اعمال شده ولتاژ مناسبی است. نیاز به یادآوری است که استفاده از ولتاژهای بالا به مراقبت بسیار زیادی نیاز دارد. از سیم‌های رابط عایق استفاده کنید و هر جا که سیم پوشش خود را از دست می‌دهد آن را عایق کنید. سیستم ولتاژ بالا و خود دستگاه لیزر باید بر روی پایه‌های محکم و بدون لغزش نصب شده باشد تا از هر گونه لغزش و خطر احتمالی برخورد سیم‌ها جلو گیری شود. به هنگام کار کردن با چنین سیستمی بسیار دقت کنید تا سیم‌های کاتد و آند ۲ اینچ به ازای هر ۱۰ کیلو ولت از هم فاصله داشته باشند، تا از هر گونه جرقه زدن و اتصال کوتاه اجتناب شود.

الکترودها

یکی از مهم‌ترین اجزای یک لیزر الکترودهای آن می‌باشد. همان طور که قبلاً نیز اشاره شد، الکترودها با آزاد کردن الکترون‌های اولیه نقش مهمی در شروع عمل لیز، ایفا می کنند . در لیزرهای گوناگون، انواع متعددی از الکترودها استفاده می‌شود. در لیزرهای co۲ به طور معمول از الکترود هایی از جنس آلومینیوم استفاده می‌شود. چراکه آلومینیوم دارای الکترونهای ظرفیت مناسب جهت آزاد شدن توسط ولتاژ بالا می‌باشد. همچنین از آنجا که سطح آلومینیوم همیشه پوشیده از یک لایه اکسید آلومینیوم است این کار به آزاد کردن الکترون‌های بیشتری کمک می کند. در طرح لیزر از ورقه‌های نازک و انعطاف پذیر آلومینیوم برای ساخت کاتد و آند استفاده می کنیم. روش کار به این صورت است که دو برگه آلومینیوم با پهنای ۳ و درازا ۱۵ سانتی متر تهیه می کنیم . سپس این برگه‌ها را به شکل استوانه‌هایی هم قطر با تیوپ لیزر یعنی به قطر ۲٫۵ سانتی متر لوله می کنیم و در دو انتهای تیوپ لیزر فرو می کنیم . سپس یک سانتی متر از هر طرف را از لوله خارج کرده و بر روی خود تیوپ خم می کنیم. پس از اتصال سیم‌های رابط جریان به برگه‌های آلومینیوم، آن قسمت از تیوپ را که برگه‌های آلومینیوم بر روی آن تا خورده به شدت عایق بندی می کنیم تا هرگونه تماس با آن‌ها غیر ممکن شود. نیاز به یادآوری است، سیستم آینه‌ها و پیچ‌های تنظیم -که قبلاً توضیح داده شد- باید پس از عایق بندی الکترودها و لوله کاواک به انتهای لیزر متصل شود؛ چراکه اگر بدون عایق بندی عمل شود، خطر برق گرفتگی وجود دارد.

محاسبه تقریبی توان لیزر

لیزرهای گوناگون با نوجه به سیستمی که در ساخت آنها به کار برده شده از قبیل : نوع ماده لیزری، درازای کاواک لیزر، روش‌های گوناگون دمش و نوع سیستم خنک کننده دارای توان‌های خروجی متفاوتی هستند. برای محاسبه توان خروجی لیزر روش‌های گوناگونی وجود دارد که بسیاری از آنها حاوی فرمول‌های سخت و پیچیده است و نیازمند اطلاعات دقیقی از قسمت‌های گوناگون دستگاه می‌باشد. در اینجا یک راه پیشنهادی و ساده جهت محاسبه توان تقریبی لیزر ارائه می‌شود که می‌تواند سودمند باشد. جهت محاسبه توان خروجی، پرتوی لیزر را به یک مایع که ظرفیت گرمایی آن برای ما مشخص است می تابانیم و در مدت زمان تابش، تغییرات دمایی را اندازه می گیریم؛ با محاسبه انرژی گرمایی می‌توان توان خروجی لیزر را از رابطه معروف p=w/t بدست آورد. یکی از مناسب‌ترین مایعاتی که می‌توان از آن استفاده کرد آب می‌باشد. چرا که ظرفیت گرمایی آن مشخص است و به راحتی در دسترس می‌باشد. اما برای محاسبه توان دقیق باید ضریب بازتابش سطح آب را نیز به هنگام محاسبات در نظر بگیریم، چرا که مقداری از پرتوی تابیده شده به سطح آب، توسط سطح بازتابیده می‌شود. استفاده از مایعاتی با ضریب بازتابش کمتر، محاسبات را دقیق تر می کند.

تلفات لیزر

راه‌های متفاوتی برای اتلاف در لیزر وجود دارد که به کاهش توان خروجی لیزر منجر می‌شود. در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود که تلاش برای رفع هر کدام از موارد یاد شده باعث افزایش توان خروجی لیزر است. - جذب و پراکنده کردن نور توسط آینه‌ها . - پراش از لبه آینه‌ها . - عبور نور از آینه‌ها قبل از رسیدن به حد آستانه تابش . - پخش و پراکندگی پرتوها توسط ماده لیزری به دلیل عدم یک نواختی ماده از نظر اپتیکی. - جذب ماده لیزری و گسیل تابش هایی که مورد نظر ما نیست. - کاهش توان خروجی به دلیل گرمای حاصله از عمل لیز که می‌تواند باعت بالا رفتن دمای آینه‌ها، کاواک لیزر و یا الکترودها شود. - کاهش توان خروجی به سبب عدم وجود خلا کامل در کاواک قبل از جریان دادن گاز درون کاواک. تعدادی از عوامل اتلاف بیان شده از جمله تلفات ناشی از گرم شدن سیستم و یا پراش از لبه‌های آینه‌ها قابل رفع است که قبلاً در مورد آنها توضیح داده شد. تعدادی دیگر از عوامل نیز با استفاده از مواد مناسب در ساخت لیزر قابل رفع است . به طور کلی هر جه بیشتر بتوانیم در رفع عوامل بالا تلاش کنیم، توان خروجی بیشتری خواهیم داشت.

ایمنی لیزر

بیشتر لیزرها تابشی گسیل می کنند که با احتمال خطر همراه است. درجه خطرناکی لیزر به مشخصات خروجی لیزر، طریقه استفاده و تجربه فردی که از آن استفاده می‌کند بستگی دارد . از مشخصه‌های تابش لیزر جمع شوندگی پرتوی آن است. این کار به همراه انرژی بالای لیزر می‌تواند انرژی زیادی به بافت‌های فیزیولوژیکی بدن منتقل کند.از آنجا که پرتوهای لیزر دارای طول موج‌های متفاوتی هستند، می‌توانند به بافت‌های گوناگون بدن با توجه به قابلیت جذب آنها آسیب برسانند. جذب تابش باعث افزایش دما می‌شود و به قطع شدن پیوندهای مولکولی می انجامد. یکی از آسیب پذیرترین قسمت‌های بدن تا آنجا که به تابش لیزر مربوط می‌شود، چشم انسان است. این امر به این دلیل است که عدسی چشم، پرتوی تابیده شده از لیزر را در ناحیه‌ای به شعاع حدود چندین برابر طول موج لیزر با چگالی بالای انرژی متمرکز می کند. میزان آسیب به طول موج بستگی دارد به طوری که تابش در نواحی فرابنفش و  فروسرخ که توسط قرنیه جذب می‌شود، باعث آسیب دیدن آن می‌شود و جذب در ناحیه مرئی باعث آسیب دیدن شبکیه می‌گردد. این جذب‌ها توسط چشم می‌تواند به سوختگی یا نقص بینایی منجر شود. پوست می‌تواند بیشتر از چشم مورد تابش قرار گیرد. پوست ممکن است در تابندگی سطح بالا  تاول بزند و یا آسیب کمتری ببیند. در مورد پوست هم میزان آسیب به طول موج تابش و میزان جذب بستگی دارد به یژه در محدوده پرتوهای فرابنفش. معمولاً مکان هایی که دستگاه‌های لیزر در آن‌ها قرار دارد، با چراغ‌های اخطار و متوقف کننده‌های پرتو تجهیز می‌شوند. در این مکان‌ها از موادی که بازتاب کننده پرتو هستند نیز استفاده می‌گردد. به هنگام کار کردن با لیزرها باید از عینک‌های محافظ چشمی استفاده کرد و با توجه به اینکه در لیزرها معمولاً از مولدهای ولتاژ بالا استفاده می‌شود، رعایت نکات ایمنی در این مورد نیز ضروری میباشدنوع مطلب : فیزیک، اپتیک ولیزر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 3 شهریور 1398 02:28 ق.ظ
dzuvtrf buyig sidenafil <a href="http://sildenapharmacy.com/">click this link now</a> sidenfal <a href=http://sildenapharmacy.com/>viagra generic walmart</a>
جمعه 1 شهریور 1398 09:12 ق.ظ
nkp1u73 what is womens viagra <a href="http://sildenapharmacy.com/">address</a> buy viagra online <a href=http://sildenapharmacy.com/>Sildenafil Citrate</a>
سه شنبه 8 مرداد 1398 01:51 ق.ظ

You reported it very well!
trusted pharmacy canada scam canadian prescription drugstore canada medication canadian pharmacy cialis canadian pharmacies canadian online pharmacies legitimate canadian medications by mail canadian pharmacycanadian pharmacy pharmacy canada reviews canada online pharmacies medication
یکشنبه 6 مرداد 1398 10:21 ب.ظ
zhynsbqewwka pharmacy rx one https://wanelo.co/lotionlentil9 - canada pharmacies free shipping cialis cialis canada online pharmacy <a href="https://tiny.cc/vinm9y">cialis canadian pharmecy</a>
سه شنبه 11 تیر 1398 10:33 ب.ظ
imoqyiyrtzyc cheapest viagra prices <a href=http://northwestpharmacyph.com/>viagra online shop</a> generic viagra review <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadien pharmacy viagra</a>
buy cheap generic viagra
یکشنبه 9 تیر 1398 09:57 ق.ظ
vpmiwmtrjjjc natural viagra alternatives <a href=http://northwestpharmacyph.com/>discount cialis</a> viagra sildenafil <a href="http://northwestpharmacyph.com/">cialis 5 mg canadian</a>
buy online viagra
سه شنبه 4 تیر 1398 03:51 ب.ظ
aypivvmrpogd buy viagra no prescription http://canadaviagravrcialis.com/ - cialis canadien cialis or generic canada <a href="http://northwestpharmacyc.com/">cialis pro from canada</a>
دوشنبه 3 تیر 1398 07:14 ق.ظ

Amazing tons of awesome data.
recommended site cialis kanada tadalafil 20 mg viagra or cialis generic low dose cialis cialis wir preise cialis pills in singapore price cialis best cialis tadalafil overnight cialis tadalafil cialis purchasing
یکشنبه 2 تیر 1398 03:15 ب.ظ

Cheers. Excellent stuff!
cialis professional yohimbe cialis dosage amounts cialis 20 mg best price price cialis best cialis manufacturer coupon bulk cialis cialis 20 mg cost buying cialis on internet generic cialis review uk buy original cialis
شنبه 1 تیر 1398 07:43 ق.ظ

Incredible tons of very good information.
cialis canada tadalafil 20mg enter site very cheap cialis cialis pas cher paris where do you buy cialis cialis generic availability we choice cialis uk cialis generique generic cialis review uk cialis canada
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:17 ق.ظ

Thanks a lot. Awesome information!
brand cialis nl cheap cialis cialis kaufen bankberweisung cialis online napol cialis billig where to buy cialis in ontario cialis coupons printable prices for cialis 50mg cialis farmacias guadalajara online prescriptions cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 10:10 ب.ظ

Lovely write ups. Appreciate it!
generic cialis with dapoxetine cialis 05 cialis 5 mg para diabeticos bulk cialis cialis for sale in europa acheter cialis meilleur pri generic cialis with dapoxetine enter site natural cialis rezeptfrei cialis apotheke venta de cialis canada
دوشنبه 27 خرداد 1398 07:14 ق.ظ

You revealed that wonderfully!
cialis coupons what is cialis cialis 5 mg schweiz il cialis quanto costa price cialis best precios cialis peru prix de cialis cialis per paypa buy name brand cialis on line achat cialis en suisse
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:55 ب.ظ

Incredible lots of awesome knowledge!
cialis cost cialis patent expiration buy cheap cialis in uk cialis 5 mg schweiz cialis canada on line tadalafil 20mg dose size of cialis cialis 20 mg wow cialis 20 ou acheter du cialis pas cher
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:14 ق.ظ

This is nicely expressed! !
usa cialis online we like it cialis price estudios de cialis genricos cialis sale online cialis uk next day prix cialis once a da order a sample of cialis look here cialis cheap canada cipla cialis online cialis billig
شنبه 25 خرداد 1398 01:29 ب.ظ

With thanks! I value this.
how does cialis work cialis usa cost low dose cialis blood pressure 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis daily dose generic click here to buy cialis cialis 10mg prix pharmaci trusted tabled cialis softabs bulk cialis cialis per paypa
جمعه 24 خرداد 1398 11:13 ب.ظ

Wow all kinds of amazing tips.
usa cialis online preis cialis 20mg schweiz prezzo di cialis in bulgaria cialis prices cialis price in bangalore cialis 5mg billiger achat cialis en suisse cialis prezzo di mercato cialis 5 mg cialis canadian drugs
جمعه 24 خرداد 1398 09:01 ق.ظ

Appreciate it! A good amount of knowledge!

cialis tablets interactions for cialis viagra cialis levitra cialis uk next day purchase once a day cialis prescription doctor cialis only here cialis pills cialis tablets for sale usa cialis online cialis kaufen wo
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:14 ق.ظ

Many thanks, An abundance of postings!

cialis online deutschland cheap cialis cialis generique 5 mg generic cialis review uk generic cialis pill online only best offers cialis use trusted tabled cialis softabs buy cialis online cheapest only now cialis 20 mg cialis efficacit
چهارشنبه 22 خرداد 1398 10:07 ب.ظ
piwefwfdtloo viagra soft tabs <a href=http://northwestpharmacyc.com/>natural viagra alternatives</a> cheap viagra uk <a href="http://northwestpharmacyc.com/">canadian pharnacy cialis</a>
cheap viagra canada
چهارشنبه 22 خرداد 1398 03:16 ب.ظ

Wow tons of terrific information!
cialis 20mg preis cf cialis generico in farmacia venta cialis en espaa i recommend cialis generico callus comprar cialis 10 espa241a costo in farmacia cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis prezzo di mercato comprar cialis navarr
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:51 ق.ظ

Fantastic forum posts. Thanks!
cialis lilly tadalafi cialis generika in deutschland kaufen generic cialis pro cialis taglich where to buy cialis in ontario buy online cialis 5mg cialis 5mg prix cialis sicuro in linea generico cialis mexico click here cialis daily uk
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:18 ق.ظ
This article offers clear idea in support of the new visitors of blogging, that actually how to do
blogging.
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 07:08 ب.ظ
It's going to be ending of mine day, however before end I am reading this wonderful post to improve my experience.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : اسماعیل مخلصی
نظرسنجی
دوست دارید در کدام زمینه فیزیک فعالیت کنید؟
دوست دارید در کدام زمینه فیزیک فعالیت کنید؟
دوست دارید در کدام زمینه فیزیک فعالیت کنید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :